AMT 200 + RapidAction

Mångfacetterad och kraftfull myggfångare för ytor upp till 1500m2
AMT 200 + RapidAction
1 049 kr
Amplecta AMT-200 myggfångare Amplecta AMT-200 RapidAction RapidAction
Köp
Snabb leverans: 1-2 dagar
Finns ej lager
.
Finns ej lager
Beskrivning
Dokument
Specifikation

AMT200 är en kraftfull och prisvärd myggfångare som är anpassad för att skydda en normal villatomt (upp till 1500m2). AMT200 är en avancerad produkt byggd för svenska förhållanden med följande fördelar:

  • Rejäl täckningsyta för en normalstor villatomt
  • Sex fångstmetoder och stark vakuumfläk
  • Enkel och med låg strömförbrukning

Så fungerar AMT200

AMT200 attraherar och fångar myggor och knott med 360 graders fångstvinkel och sex kombinerade metoder: koldioxid, mjölksyra, oktanol, UV-ljus, värme samt färg. Alla dessa lockmedel samspelar för att effektivt locka myggor i fällan som för myggan liknar ett byte.

Maskinen klarar att täcka ett område om upp till 1500 m2 (cirkel med 44 meter i diameter). Notera att maskinen även attraherar och fångar andra flygande insekter såsom flugor, bromsar, malar och nattfjärilar.

Enkel elansluting 230V med transformator (ingår) eller med adapter till 12V (tillbehör - ingår ej), samt låg energiförbrukning om endast 24,8W. Ljuskälla: LED UV-lampa Black Light.


 Erbjudandet inkluderar 1st Rapid Action Fusion Oktanol doftpatron (grön).


Så använder du AMT200

  1. Placera utomhus i skugga och i skydd mot regn. Sätt gärna maskinen högt eller häng den från ex. ett träd (40 cm ovan mark) - då syns den bäst för myggor
  2. Sätt in doftpatron/Oktanol (byt sedan var 4:e vecka)
  3. Koppla in elkabel till elnät (helst med jordfelsbrytare för att undvika skador ex. vid blixtnedslag)
  4. Töm fångstbehållaren med jämna mellanrum för enklare rengöring
  5. Vinterförvara produkten under tak och i plusgrader

För att öka effekten på AMT200 rekommenderas CO2 Booster AMT som möjliggör att koppla CO2 till produkten och därmed ytterligare attrahera myggor. 

1st AMT 200 myggfälla, 1 st Nätkabel, 1st Rapid Action Fusion Oktanol doftpatron (grön), 1st Finmaskig fångstpåse. [Tillval som ej ingår: CO2 Booster kit och 12V biladapter]

Kundrecensioner
2025-09-07
IreneVerifierad köpare
Haft en Innan som gått sönder o var nöjd med den.
2025-07-29
PatrickVerifierad köpare
Har provat fällan under hela sommaren på olika ställen och följt alla instruktioner, har inte fångat en enda mygga, däremot lite spindlar, flugor och nån geting. Trots detta besväras vi varje kväll av mygg. Fällan fungerar inte.
2025-07-28
Lars Erik MorganVerifierad köpare
Kanon bra
2025-07-28
JerryVerifierad köpare
Riktig snabb leverans. Artikeln är lätt att sätta igång och förhoppningsvis är den ännu mer effektiv än AMT 50 som fungerat riktigt bra än så länge.

 

 Kundrecensioner utgör inte marknadsföring, produktinformation eller anvisningar för hur produkten ska användas från Stick AB. Läs mer.

Relaterade produkter
Copyright © 2025 Stick AB
To top